Jak zachować się gdy dziecko zażyło narkotyk?

Podstawową zasadą jest zapewnienie takiej osobie bezpieczeństwa. Uważne obserwowanie zachowania pozwoli zadecydować o dalszych krokach. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko zagrożenia dla zdrowia lub życia, należy bezwzględnie zawezwać pomoc, umiejscawiając taką osobę pod kontrolą, ograniczając jej bodźce z zewnątrz.

Kiedy rozmawiać z dzieckiem o narkotykach?

Gdy mamy pewność, że chodzi o narkotyki, musimy zacząć działać – problem sam się nie rozwiąże. Nie działaj jednak pod wpływem emocji, nie rozpoczynaj rozmowy, gdy dziecko jest odurzone, przygotuj się do rozmowy, zadbaj o to, by każde z was miało na nią czas. Nie należy ulegać panice, zdecydowana większość eksperymentujących nastolatków po pewnym, najczęściej niezbyt długim czasie – zaprzestaje zachowań ryzykownych. W rozmowie należy unikać etykietowania, zastraszania czy oceniania, są to strategie, które absolutnie nie działają, często powodują, że dziecko szuka (i znajduje) wyjście, by nie zostać „przyłapanym”. Nie rozwiązuje to jednak problemu. Wysłuchaj, co ma do powiedzenia, ale nie daj się zwieść łatwym tłumaczeniom. Nie ufaj zapewnieniom, że znaleziony narkotyk należy do kolegi. Jeżeli stwierdzisz, że dziecko ma już problem z narkotykami, skorzystaj z pomocy specjalistów.

Jak zareagować na narkotyki w domu?

W naszym mieście prowadzony jest bezpłatny program wczesnej interwencji narkotykowej FreD goes net. Do programu przyjmowana jest młodzież, u której podejrzewamy, że pojawił się problem lub choćby zainteresowanie substancjami psychoaktywnymi. Program służy wzbudzeniu refleksji nad zachowaniami ryzykownymi, a w szczególności, skłonieniu młodzieży do ograniczenia, bądź zaprzestania przyjmowania substancji. Zachęcam do bliższego zapoznania się z programem FreD goes net.

Opracowała
Magdalena Maciejewska Henry
Psycholog, Psychoterapeuta uzależnień, Realizator programu FreD goes net na terenie Wielkopolski

Ten wpis dotyczy kategorii: Ważne.